На галоўную старонку  

Просмотреть тему | Ответить | В начало | Предыдущее | Следующее

Українська козацька війна на Берестейщині

Отправлено: Даниил
Дата: 16 декабря, 2003

В ответ на: Козаки з Берези (Даниил)

«Як тiльки невеликий козацький загiн у вереснi 1648 р. з’явився в околицях Берестя, мiсто повстало. За лiченi години з мiста було вигнано шляхетську владу, воно перейшло до рук повстанцiв i було проголошено приєднання воєводства Берестейського до Української Козацької Держави Б. Хмельницького. На територiї Берестейщини повстанцi та козацько-селянськi загони завдали великих втрат польському шляхетському ополченню, розбили його великий загiн на чолi з берестейським каштеляном К. Тишкевичем. Напередоднi повстання 5 вересня 1648 р. польська шляхта, щоб залякати мешканцiв Берестя, стратила 17 мiщан, звинувачених у пiдготовцi повстання, серед них суспiльно-полiтичного дiяча iгумена Симеонiвського монастиря Афанасiя Филиповича.
Увiчнення пам’ятi “вдячними нащадками” 17 страчених берестiвчан за святе народне дiло, на превеликий жаль, все ще чекає свого часу в мiстi Берестi. Вельми хочеться надiятись, що все таки у майбутньому такий час настане. Жорстокi бої навколо Берестя тривали до сiчня 1649 року. Берестiвчани виявили тодi високi зразки патрiотизму i хоробростi – оточенi регулярним, краще озброєним вiйськом, вони мужньо боронилися. Янушовi Радзивиловi, литовському гетьмановi, врештi вдалося захопити мiсто i пiддати його нечуванiй руйнацiї з жорстокiстю iноземця. Збройне повстання жителiв мiста Пiнська проти польсько-литовського панування почалося у вереснi 1648 р.
при участi козацького загону Антона Небаби. Повстанцi захопили замок i мiсто та проголосили воз’єднання краю з Українською Козацькою Державою. У жовтнi до Пiнська пiдступили частини польсько-литовського вiйська. Ультиматум про капiтуляцiю пiнчани вiдхилили. Штурм мiста почався 9 жовтня 1648 року. Повстале мiсто штурмувалося за всiма правилами тодiшньої облогової стратегiї. Повстанцi боронилися три доби з нечуваною мужнiстю. Бiй iшов за кожну вулицю. З обох бокiв загинуло багато тисяч людей. Польськi офiцери жорстоко помстилися над переможеними повстанцями – вбили i втопили в Пiнi близько 14 тисяч чоловiк. Воєводство Берестейське словами i дiлами демонструвало свої нацiональнi й релiгiйнi симпатiї й антипатiї. Збройними виступами в Берестi, Пiнську, Туровi, Яновi, Кобринi, в усiх селах i мiстах полiщуки проголосували за воз’єднання краю з Українською Козацькою Державою i кров’ю кращих своїх синiв заступили дорогу Радзивиловi вглиб України. Згодом, 14 липня 165-1– року, шляхта Пiнського повiту добровiльно прилучилася до Української Козацької Держави й дiстала вiд Хмельницького гарантiї своїх прав та вольностей. Посли вiд Пiнського повiту маршалок Лукаш Єльський, берестейський стольник Адам Спитка та iншi пiнськi сановники дуже врочисто склали в Чигиринi присягу вiрностi Вiйську Запорiзькому “в щастi й нещастi – на вiчнi часи”. Добровiльне з’єднання Пiнського повiту з Українською Козацькою Державою завершилося утворенням Пiнсько-Турiвського козацького полку, який брав участь у всiх тодiшнiх вiйськових виправах проти полякiв.»

“Голос Берестейщини”, м. Бересть

Сообщений в данной дискуссии

Просмотреть тему | Ответить | В начало | Предыдущее | Следующее

На галоўную старонку